ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ | ۲۳:۰۲ ب.ظ
متن دست‌نوشته‌ منتشر نشده شهید چمران خطاب به امام خمینی(ره): فقط خدا بداند کافی‌است
رئیس بنیاد فرهنگی شهید چمران، متن دست‌نوشته‌ منتشر نشده شهید چمران خطاب به امام خمینی(ره) در زمان تصدی ایشان در وزارت دفاع را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، مهدی چمران رئیس بنیاد فرهنگی شهید چمران در همایش ملی تربیت در تراز شهید چمران در دانشگاه علوم انتظامی امین، اظهار داشت: روش تربیت عملی شهید چمران برای فرماندهان ما مهم و اثربخش است.

رئیس بنیاد فرهنگی شهید چمران به اصول و موازین تربیت پرداخت و گفت: کسانی که اصول را بلدند می‌توانند براساس آن تربیت کنند و این یک مسئله جهانی است.

وی در خصوص تاکتیک تربیتی اظهار داشت: بخشی از آن عملی و فیزیکی و بخشی از آن روانشناسانه است و همه اینها تاکتیک تربیتی را تشکیل می‌دهند، منتهی در مسائل تربیتی اسلام نه تنها چمران که شهید کوچک و فدائی مکتب اسلام بود، بلکه در دفاع مقدس و جنگ تحمیلی نیز ما علاوه بر تاکتیک، به مسائلی متکی بودیم که پیروز شدیم.

وی تصریح کرد: در ایدئولوژی اسلامی فراتر از این تاکتیک‌ها هستیم چرا که این تاکتیک‌ها معمولی است؛ درست است که در بخش نظامی و جنگی باید آموزش ببینیم و بدانیم چگونه عمل کنیم، اما اینها همه تاکتیک رزم است که همه کشورها با آن آشنا هستند، اما بخش آموزش نظامی مکتب ما بزرگتر از آن است.

چمران اعلام کرد: ما در مکتب‌مان چیزی داریم که آنها ندارند؛ اعتقاد و ایدئولوژیک و مکتب ما دستمایه اول دفاع‌ ما است.

رئیس بنیاد فرهنگی شهید چمران در خصوص تربیت،‌اظهار داشت: کسی که تربیت می‌کند باید در درجه اول خلوص و صداقت داشته باشد، حتی در سیستم‌های غربی اگر صداقت و صمیمیت نباشد، نمی‌تواند تعلیم خوبی در پی داشته باشد. درست مثل واعظ و خطیب و منبری است که نمی‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند، چرا که از همه مهم‌تر خدامحوری است.

چمران به دست‌نوشته‌های برادر شهیدش اشاره کرد و گفت: در آخرین زمان شهادت وی خطاب به دست و پا و چشمش گفت که چند لحظه بعد به شما آرامش ابدی می‌دهم.

وی به اوضاع آموزش در زمانه جنگ پرداخت و گفت: در آن زمان ما پایگاه و پادگان نداشتیم و شهید چمران می‌گفت که می‌خواهند اهواز را بمباران کنند؛ پس تصمیم گرفتیم که بچه‌ها را متفرق کنیم و از ابتکارات مدیریتی ایشان بود که افراد را در مدارس مستقر کردیم و بعد از آموزش به جبهه می‌فرستادیم.

وی به سخنرانی شهید چمران در یکی از مدارس اشاره کرد و گفت: وی در آن مراسم جشن در مراسم سخنرانی خود گفت که می‌خواهم یک جور دیگر صحبت کنم و سپس شروع به گفتن زندگی خود می‌کند؛ شهید چمران از آرزویش می‌گوید که همیشه آرزو می‌کند که برای اسلام ناب و اعتقادات خالصم بتوانم بجنگم و به شهادت برسم و خوشحالم که رهبر من یک مجتهد عالیقدر است و برای اسلام و دین و مکتب و ایدئولوژی و خدای بزرگ می‌جنگم.

رئیس بنیاد فرهنگی شهید چمران به خدامحوری شهید چمران پرداخت و گفت: ایشان وقتی وزیر دفاع بودند خدمت امام رسیدند و دست‌نوشته‌ای از همان زمان باقی است که به امام ندادند و هنوز چاپ نشده است؛ در آن برگه ایشان نوشته‌اند «من آدمی نیستم که برای تعریف از خود نزد شما بیایم و شاید گاهی به حدی از افراط برسم که از شدت محبت به دیدار شما نیایم، فقط بخواهم کارهای خوبی که انجام دادم شما را خوشحال کند، بسیاری از وقت‌ها اباء دارم کارهایی که انجام دادم به شما بگویم؛ فقط خدا بداند کافی است».

چمران در خصوص الگوسازی از چمران اظهار داشت: شهید چمران از الگوهایی نه فقط برای نیروهای نظامی و انتظامی الگوست بلکه می‌تواند برای هر جوانی الگو باشد؛ وی یک مدیر ماهر، یک ورزشکار و یک رزمنده بود.

وی به ابتکارات شهید چمران اشاره کرد و گفت: ساخت موشک زیرآبی، پل خیبری و زیردریایی … از جمله ابتکارات ایشان بود که از نبوغ ایشان در ریاضیات خبر می‌داد.

رئیس بنیاد فرهنگی شهید چمران تأکید کرد: شهید چمران یک مدیر جهادی بود؛ یک مدیر سیاستمدار؛ کسی که در خصوص فروپاشی کشورهای شمالی ایران و کمونیست پیشداوری کرده بود؛ فردی که جنگ صدام را مرتباً یادآوری می‌کرد و کسی به حرفهایش گوش نمی‌داد.

چمران تصریح کرد: شهید چمران ستاد جنگ‌های نامنظم را تأسیس کرد و در پادگان لشکرک قبل از شروع جنگ تحمیلی تعداد زیادی نیرو آموزش داد و مرتبا می‌گفت که صدام می‌خواهد به ایران حمله کند، هر چند که خیلی‌ها حرفش را قبول نکردند، زمانی که جنگنده‌های اف۱۴ با ثمن‌وقف می‌خواستند به پاکستان بفروشند، با عصبانتی تمام به بازرگان می‌گفت که کارتان غلط است و تا آنجا پیش رفت که خدمت امام رفت و درنهایت به دستور امام خمینی فروش جنگنده‌ها لغو شد.

برادر شهید چمران به ایده و تفکرات این شهید والامقام اشاره کرد و گفت: ایشان می‌گفتند که هیچ چیز نمی‌خواهم داشته باشم به جز آنکه مکتب اسلام تحقق پیدا کند، وقتی به شهادت رسید از وی یک قبضه کلاشینکف خونین به جا ماند و یک دست لباس بسیجی که بر تن داشت که دوستان به عنوان تبرک هرکدام تکه‌ای از لباس را برداشتند و فقط دو  جیب آن لباس را به من دادند که دست نوشته‌های شهید در آن بود، یک حسابی از ایشان باقی ماند که ۳۵ هزار تومان پول در آن بود؛ آن هم پولی بود که ماهی ۷ هزار تومان به حسابش می‌ریختند و وقتی وی در جبهه بود نتوانسته بود آنها را بردارد؛ آن موقع آنها حقوق نجومی نمی‌گرفتند؛ یک دست کت و شلوار نیز از ایشان ماند که همسرشان به یک رفتگر دادند و همچنین چندهزار جلد کتاب. تمام دارایی و دار و ندار شهید چمران بود.

وی به روش‌های تربیتی شهید چمران اشاره و خاطرنشان کرد: یکبار به کسی نمی‌گفتند که نماز بخوان اما هر کسی که نمازش را قشنگ می‌خواند، او را در آغوش می‌فشرد و با وی نماز می‌خواند و این روش تربیتی ایشان بود و باید کسانی که می‌خواهند تربیت در تراز شهید چمران داشته باشند اینگونه باشند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید