ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
حقوق مربوط به احوال شخصیه اقلیت های دینی
آیا قرار است مقامات فرانسوی نامگذاری به اسامی اسلامی را ممنوع نمایند؟
حمید نظریان
به تازگی اخباری مبنی بر مخالفت شهرداری شهر تولوز فرانسه با نامگذاری نوزادی به نام «جهاد» در رسانه ها منتشر شده است. این خبر بهانه خوبی شد که در بحبوحه تعلیق عضویت عضو رزتشتی شورای شهر یزد، از منظری دیگر به حقوق اقلیت ها بپردازیم.

گروه سیاسی کافه حقوق: به تازگی اخباری مبنی بر مخالفت شهرداری شهر تولوز فرانسه با نامگذاری نوزادی به نام «جهاد» در رسانه ها منتشر شده است. این خبر بهانه خوبی شد که در بحبوحه تعلیق عضویت عضو رزتشتی شورای شهر یزد، از منظری دیگر به حقوق اقلیت ها بپردازیم.

حقوق اقلیت ها یکی از مسائل مهمی است که در نظام های حقوقی گوناگون مورد بحث قرار میگیرد. البته میان پرداختن به این موضوع در نظام حقوقی در قالب مباحث آکادمیک و اعطای حقوق به اقلیت های دینی فاصله عمیقی است! در ادامه بیشتر به این موضوع خواهم پرداخت.

رویکرد نظام های حقوقی گوناگون نسبت به اعطای حقوقی خاص به اقلیت های دینی همراه با شدت و ضعف هایی است. به طوری که شمول یا عدم شمول پاره ای از حقوق برای اقلیت های دینی در برخی از کشورها از یک وضعیت حداکثری برخوردار است و اقلیت های دینی را واجد بسیاری از حقوقی که برای سایر شهروندی است، می نماید.  اما در برخی دیگر از کشورها وضعیت این چنین نیست.

در اکثر نظام های حقوقی با وجود تمام تفاوتها در رویکرد به موضوع حقوق اقلیت ها، بهره مندی از حقوقی در حوزه احوال شخصیه مقبولیتی عام یافته است. اما میزان این حقوق و نحوه اجرای آن تفاوت های بسیاری را آشکار می سازد.

وضعیت اقلیتهای دینی در اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مشخص گردیده است: « ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیتهای دینی شناخته می‏شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می‌کنند» در این اصل ضمن به رسمت شناختن حقوق احوال شخصیه برای اقلیت های دینی نحوه اجرای آن را به قانون عادی واگذار کرده است. قانونگذاری عادی نیز در موارد متعددی از جمله قانون ثبت احوال به این موضوع پرداخته است.

به عنوان نمونه در خصوص نامگذاری افراد ماده ۲۰ قانون ثبت احوال مقرر میدارد: « انتخاب نام با اعلام کننده است» اما در ادامه استثائاتی را نیز ذکر می نماید. از در جمله تبصره یک که انتخاب پاره ای از نامها را با بیان ملاک هایی نظیر «هتک حیثیت مقدسات اسلامی»، « زننده نبودن»، «مستهجن نبودن» و «نامناسب نبودن» ممنوع اعلام می نماید. تبصره سوم همین ماده در خصوص اقلیت های دینی اعلام می دارد « انتخاب نام در مورد اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی تابع زبان و فرهنگ دینی آنان است»

اما بازگردیم به موضوع اصلی؛ رعایت حقوق مربوط به احوال شخصیه در فرانسه چگونه است؟ به تازگی در رسانه ها منتشر شده است که پدر و مادری در فرانسه تصمیم گرفته اند نام نوزاد پسر خود را “جهاد” بگذارند اما این موضوع با مخالفت مقامات شهرداری در شهر تولوز فرانسه مواجه گردیده است.

ماجرا از آنجا شروع شد که ماموران شهرداری در شهر تولوز فرانسه به دادستانی کشور خبر دادند زوجی در این شهر نام فرزندشان را که در ماه اوت به دنیا آمده است، “جهاد” گذاشته اند. اگر چه این اولین بار نیست که چنین نامی در فرانسه ثبت شده است اما این بار داده ها متفاوت است.

به گزارش یورونیوز پیش از این، بین سالهای ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۵ نام “جهاد” برای هشتصد کودک انتخاب و پذیرفته شده است. اما بدنبال حساسیتی که حملات تروریستی چند سال اخیر توسط افراط گرایان اسلامی در این کشور برانگیخته، کلمه جهاد یادآور افراط گرایی شده و گفته می شود برای شکل گیری و آینده کودک زیان آور است و با آن مخالفت می شود.

مطابق قانون فرانسه محدودیتی برای انتخاب نام نوزاد وجود ندارد مگر آنکه با منافع کودک در تضاد باشد. بر این اساس دادستانی فرانسه باید تصمیم بگیرد که این مورد خاص با قانون مطابقت دارد یا نه و در این صورت نام جهاد در فهرست نام های ممنوعه قرار می گیرد.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید