ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶ | ۲۳:۱۲ ب.ظ
انبوهی از ابهامات در پی واگذاری گذرگاه‌های نوار غزه به تشکیلات خودگردان
با واگذاری گذرگاه‌های نوار غزه به تشکیلات خودگردان عملا راه ورود و خروج به نوار غزه در اختیار تشکیلات خودگردانی قرار گرفت که با رژیم صهیونیستی قرار داد همکاری امنیتی امضا کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، طی روز چهارشنبه گام نخست توافقات آشتی ملی فلسطین اجرایی شد و براساس آن جنبش حماس کنترل تمام گذرگاه های نوار غزه را به تشکیلات خودگردان واگذار کرد. بر این اساس حماس گیت هایی را که از سال ۲۰۰۷، در داخل غزه فعال کرده بود، برداشت و تمام کارکنان خود را از گذرگاه های برداشت. با این اقدام حماس، عملا تشکیلات خودگردان بر تمامی گذرگاه های نوار غزه سیطره و حاکمیت می یابد.

پیامدهای سیطره تشکیلات خودگردان بر گذرگاه های نوار غزه

از دست دادن درآمد گمرکی

پیش از این حماس با نظارت و ورود و خروج ها از کالاهایی که از فلسطین اشغالی وارد نوار غزه می شدند، عوارض و گمرکی دریافت می کرد. این درآمدها، تأمین کننده بخشی از نیازهای اقتصادی نوار غزه بود اما با واگذاری حاکمیت گذرگاه های نوار غزه به تشکیلات خودگردان عملا این درآمدها به تشکیلات خودگردان خواهد رسید.

از دست دادن حاکمیت امنیتی

با در اختیار قرار گرفتن گذرگاه های نوار غزه در دست تشکیلات خودگردان، حماس، حاکمیت امنیتی خود بر گذرگاه ها را نیز از دست خواهد داد. از این به بعد نظارت بر اینکه چه کالایی وارد یا خارج می شود یا اینکه چه کسانی وارد نوار غزه شده، یا از آن خارج می شوند نخواهد داشت.

بیکاری شماری از کارمندان حماس

با اقدام غافلگیرانه حماس در فرخواندن کارکنان خود از گذرگاه های غزه این کارکنان بیکار خواهند شد. حماس یا باید آنها را در بخشی دیگر به کار گیرد، یا بدون انجام کار، حقوق آنها را پرداخت کند و یا اینکه این کارمندان با بازنشستگی پیش از موعد یا اخراج از سیستم کارکنان، خارج شوند. این مسئله در هر صورت نارضایتی اجتماعی علیه حماس در پی خواهد داشت.

ابهاماتی که اقدامات حماس به همراه داشته است

با برشمردن پیامدهای فوق، ابهامات زیادی در خصوص اقدامات حماس به وجود می آید:

اول اینکه با سیطره تشکیلات خودگردان بر گذرگاه های نوار غزه، امنیت مقاومت چگونه تأمین خواهد شد؟ تشکیلات خودگردان با وجود توافق امنیتی با رژیم صهیونیستی، در خدمت منافع این رژیم است. حال امنیت نه تنها از دست حماس خارج می شود بلکه می تواند علیه حماس و نیروهای مقاومت عمل کند.

دوم اینکه با حضور تشکیلات خودگردان به راحتی می توانند عواملی از سوی رژیم صهیونیستی وارد نوار غزه شوند. مقاومت چگونه می خواهد ورود خروج این عوامل یا نیروها را بررسی کند.

سوم؛ هنوز وضعیت کارکنان نوار غزه روشن نشده است با این وجود چرا حماس کارکنان خود در گذرگاه ها را به یکباره بیرون می کشد؟

چهارم؛ ابومازن هنوز کمک هایی را که از غزه قطع کرده بود، برقرار نکرده است حماس چگونه پیشاپیش اقدام به کنار گذاشتن کارکنان خود می کند و یکی از معدود درآمدهای اقتصادی خود را از بین می برد؟ این اقدام در حالی صورت گرفته که گذشته تشکیلات خودگردان مملو از بد عهدی های مستمر با گروه های مقاومت و حماس است.

پنجم؛ با سیطره تشکیلات خودگردان بر گذرگاه های نوار غزه، اگر گروه های مقاومت غزه بخواهند در مقابل دست درازی های رژیم صهیونیستی پاسخی ارائه کنند آیا تشکیلات خودگردان موضع منفعل خواهد داشت؟ تشکیلاتی که در جریان جنگ ۵۱ روزه جانب غزه را نگرفت و مردم غزه را رها کرد.

جمع بندی

حال با وجود ابهامات فوق آنچه ذهن را به خود مشغول می کند، این است که حماس چه برنامه ای برای ادامه مسیر آشتی ملی دارد؟ گام نخست، عملا به محدودیت مقاومت ختم خواهد شد، گام های بعد با مقاومت فلسطین چه خواهد کرد؟ آیا گروه های مقاومت طرحی پیش بینی نشده روی میز خواهند گذاشت؟


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید