ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ | ۲۳:۲۰ ب.ظ
بحران یمن همواره بدتر و بدتر می‌شود
رئیس سازمان پزشکان بدون مرز در یمن از بدتر شدن اوضاع انسانی با توجه به تداوم جنگ و تحریم‌های عربستان سعودی علیه این کشور خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، “دیجون بیسلینک”، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز در یمن در گفت وگو با روزنامه آلمانی “ولت اشپیگل” ، به توصیف شرایط اسفناک این کشور پرداخته و گفت: در هفت روز اخیر مبارزات شدیدی در شهر صنعا وجود داشت. اگر چه در حال حاضر اوضاع کمی آرام تر است اما بیش از دو سال است که در این شهر مبارزات بدون توقفی وجود داشته است. سیستم بهداشت و سلامت در این کشور تقریبا کاملا از هم پاشیده است و این همراه با عواقب دراماتیکی برای مردم این کشور بوده است. این جنگ سیستم بهداشت در این کشور را نابود کرده است و با این حال این مبارزات بی وقفه ادامه دارد. ماه گذشته یک محاصره گسترده از طرف عربستان سعودی علیه یمن شکل گرفت. به این ترتیب هیچ هواپیما و کمک انسان دوستانه‌ای به صنعا نیامد. مردم اینجا در حال مبارزه برای زنده ماندن هستند و وضعیت اضطراری و نیازمندی های آن ها مرتبا بزرگتر و بیشتر می شود.

وی افزود: حدود دو سوم انسان ها در اینجا نیازمند واردات مواد غذایی هستند و بقیه نیز به کمک های بشر دوستانه وابسته‌اند. از طریق تحریم های هوایی و دریایی علیه یمن همواره انسان های بیشتری به کمک های بشر دوستانه وابسته می شوند. این یک چالش بزرگ است که ما نمی توانیم همه نیازهای مردم این کشور را برطرف کنیم. آنچه که ما می بینیم این است که بحران یمن همواره بدتر و بدتر می شود. ما تحت فشارهای این وضعیت اضطراری و نیازمندی های بالای مردم این کشور قرار داریم.

وی در ادامه تاکید کرد که هر ماهه افراد زیادی با زخم های گلوله و سوختگی های از طریق مین ها و بمباران ها و حملات هوایی به بیمارستان های ما می آیند. علاوه بر این بسیاری عواقب غیر مستقیم هم برای این جنگ وجود دارد. پزشکان و پرستاران بیش از یک سال است که هیچ دستمزدی دریافت نکرده اند. کارکنان بهداشتی بیمارستان ها را ترک کرده اند. بسیاری بیمارستان ها از طریق جنگ نابود شده اند و برای بسیاری از افراد رفتن به بیمارستان ها خطرناک است. من حدود یکسال است که اینجا حضور دارم و شرایط اضطراری همواره بزرگ تر می شود. سال گذشته ما حدود ۲۰۰ نوزاد را در هر ماه باید درمان می کردیم اما حالا تعداد آن ها به ۸۰۰ نفر رسیده است.

 بیسلینک در ادامه این گفت و گو تاکید کرد که مبارزات اخیر عواقب وخیمی برای بیمارستان های ما داشته است. بیماران دیگر نمی توانند به بیمارستان ها بیایند. برای آمبولانس ها خروج از بیمارستان بسیار سخت است و همچنین آوردن مواد غذایی به بیمارستان ها دشوار تر است. تحریم های عربستان سعودی علیه یمن عواقب بزرگی برای اقتصاد این کشور داشته و همچنین هزینه ها برای کمک های پزشکی افزایش می یابد.

وی در ادامه درباره اینکه آیا چشم اندازی برای یمن وجود دارد گفت: نیازها در این کشور بیش از آن چیزی است که ما در توان داریم و می توانیم انجام دهیم. بنابراین درخواست کمک می کنیم. آنچه که ما اکنون تجربه می کنیم این است که این کشور و مردمش در پایان راه امکانات و فرصت ها ی خود قرار دارند. وی بخصوص به برخی مناطق بحرانی در این کشور اشاره کرد که نیازمند کمک های بیشتری هستند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید