ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ | ۲۳:۲۳ ب.ظ
هشدار سازمان ملل درباره بازگشت شتاب زده آوارگان روهینگیا به میانمار
آژانس پناهندگان سازمان ملل خواستار برقراری صلح و امنیت در استان راخین میانمار پیش از بازگشت آوارگان روهینگیا شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، آژانس پناهندگان سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد: پیش از بازگشت آوارگان روهینگیا به استان راخین در شمال میانمار، باید صلح و ثبات تحت معیارهای بین المللی در این منطقه حاکم و برقرار شود و هر گونه بازگشت آوارگان روهینگیا باید داوطلبانه باشد.

سازما بین المللی مهاجرت و آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده اند که طی ماه نوامبر نیز روند ورود آوارگان روهینگیا به بنگلادش ادامه داشته و در این مدت بیش از ۲۰ هزار روهینگیایی از میانمار به بنگلادش فرار کرده اند. از ابتدای دسامبر تاکنون نیز حداقل ۲۷۰ نفر دیگر وارد بنگلادش شده اند.

به این ترتیب از آغاز عملیات سرکوب گرایانه و خشونت آمیز نیروهای امنیتی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در استان راخین در اواخر اوت تاکنون بیش از ۶۴۶ هزار نفر وارد بنگلادش شده اند.

بنگلادش و میانمار در ماه نوامبر به توافق رسیدند تا مسلمانان روهینگیا طی ۲ ماه به استان راخین بازگردند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده است که پیش از هرگونه بازگشت مسلمانان روهینگیا از بنگلادش به استان راخین میانمار، باید صلح و ثبات در این منطقه برقرار شود. این بازگشت باید داوطلبانه و اساس معیارهای بین المللی باشد.

ادریان ادواردز سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل در سخنانی تاکید کرد: این مهم است که بازگشت ها با عجله و زودتر از موعد مناسب نباشد. مردم نمی توانند تحت شرایطی به استان راخین بازگردند که چندان پایدار نیست.

هتین لین نماینده میانمار در سازمان ملل نیز در سخنانی گفت: دولت میانمار در حال همکاری با بنگلادش است تا بازگشت آوارگان روهینگیا را طی دو ماه آینده تضمین کند و دیگر هیچ اردوگاه دیگری وجود نخواهد داشت.

در حالی که بنگلادش و میانمار یک گروه کاری مشترک را تشکیل داده اند ولی هنوز از آژانس پناهندگان سازمان ملل برای پیوستن به این کارگروه دعوت نشده است. البته ادواردز ابراز امیدواری کرده است که آژانس پناهندگان سازمان ملل نیز بخشی از این کارگروه باشد.

آمارهای سازمان بین المللی مهاجرت نشان می دهد که هم اکنون بیش از ۸۵۸ هزار روهینگیایی در بنگلادش به سر می برند. اوضاع در اردوگاه های آوارگان روهینگیا بسیار وخیم گزارش شده است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید