ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ | ۲۳:۲۷ ب.ظ
اکثر آمریکایی‌ها «آزار و اذیت جنسی» را معضلی ریشه‌دار در این کشور می‌دانند
نتیجه نظرسنجی یک مؤسسه تحقیقاتی آمریکایی نشان می‌دهد که از نظر اهالی واشنگتن، آزار جنسی زنان که به سرتیتر این روزهای اخبار این کشور تبدیل شده، به صورت مطلق، حاصل سوء رفتار یک فرد نیست بلکه مشکلی است دارای ریشه‌های عمیق در فرهنگ مدرن ایالات متحده آمریکا.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در پی افشای سریالی موارد آزار جنسی زنان توسط مردان مشهور و اغلب مورد احترام جامعه آمریکا، مرکز افکارسنجی «پیو» در نظرسنجی از آمریکایی‌ها این پرسش را مطرح کرده که این اتفاقات، مواردی مستقل و منحصر به فرد هستند یا معضلی گسترده در جامعه آمریکا.

اخیراً گزارش‌های متعددی از اعتراف و اعتراض قربانیان آزار جنسی مردان مشهور آمریکایی در رسانه‌ها منتشر شده؛ نام «کوین اسپیسی» بازیگر مشهور هالیوود، «چارلی رز» مجری قدیمی و نامدار شبکه‌های مطرح تلویزیونی آمریکا و سناتور «ال فرنکن» در این گزارش‌ها به عنوان متهم به اذیت و آزار زنان مطرح شده است.

نظرسنجی موسسه پیو در بازه زمانی ۸ تا ۱۳ آذر (۲۹ نوامبر تا ۴ دسامبر) در یک جامعه آماری ۱۵۰۳ نفری انجام گرفته است.

۶۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی می‌گویند ادعاهایی که اخیراً از سوی افراد مختلف در خصوص آزار و اذیت جنسی مطرح شده، نشان‌دهنده مشکلی است که به صورت گسترده در جامعه پخش شده و تنها ۲۸ درصد از شرکت‌کنندگان اعتقاد داشته‌اند که این ماجراها، ریشه در سوء رفتار شخصی داشته است.

البته این نظر در جامعه‌ای که قربانی بیشتری در سوء رفتار جنسی داشته یعنی جامعه زنان آمریکا، نسبت به جامعه مردان آمریکایی، ریشه‌دارتر بود، زیرا ۷۱ درصد از زنان اعتقاد داشتند که این مشکل، یک مشکل ریشه‌دار اجتماعی است و تنها ۶۰ درصد از مردان چنین اعتقادی داشته‌اند.

گویا گرایش‌های حزبی هم بر نوع پاسخ ارائه‌شده، تأثیر داشته است. ۷۰ درصد از وفاداران یا علاقه‌مندان به حزب دموکرات معتقد بوده‌اند که آزار جنسی زنان، مشکلی است که ریشه‌های آن در عمق جامعه آمریکا فرو رفته ولی فقط ۶۱ درصد از طرفداران حزب حاکم یعنی حزب جمهوری‌خواه، چنین نظری داشته‌اند.

اگر تحصیلات آکادمیک را هم عاملی دیگر برای بررسی نوع پاسخ شرکت‌کنندگان بدانیم، نتیجه جالبی حاصل می‌شود.

۸۶ درصد از زنانی که حداقل ۴ سال در دانشگاه درس خوانده‌اند اعتقاد به اجتماعی بودن مشکل آزار جنسی داشتند حال آنکه در میان مابقی، یعنی در میان زنان و مردان دارای تحصیلات کم‌تر و حتی مردان دارای تحصیلات مشابه یا بالاتر، فقط ۶۷ درصد از شرکت‌کنندگان چنین عقیده‌ای داشته‌اند.

در این نظرسنجی به دانسته‌های غیررسمی مردم آمریکا هم رجوع شده است.

بیش از ۹ نفر از هر ۱۰ شرکت‌کننده یعنی ۹۲ درصد، گفته‌اند که تاکنون ماجراهایی از آزار جنسی زنان توسط مقامات سیاسی بلندپایه، بازیگران و حتی ورزشکاران معروف مرد شنیده‌اند؛  ۷۴ درصد گفته‌اند که «ماجراهای زیادی» در این خصوص شنیده‌اند.

در این نظرسنجی سوالی کلی هم پرسیده شده است: «آیا اصلاً بنظر شما، اذیت و آزار جنسی مسئله مهمی است؟»

مشخصاً جنسیت شرکت‌کنندگان، نقش مهمی در پاسخ به این سوال داشته است. زنان بیشتر از مردان به این سوال آری گفته‌اند؛ در این میان، سهم زنان جوان‌تر از ۳۰ سال از زنان مسن‌تر، بیشتر بوده است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید