ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۵ ب.ظ
نقش دولت در کاهش آلودگی هوا بررسی شد/ حقوق شهروندان در میان دود و غبار
جای سوال دارد که دستگاه قضا که همواره به دنبال احقاق حقوق شهروندان بوده و در این نیز مرارت‌های زیادی را متحمل شده است، چرا در رابطه با آلودگی هوا که جان وسلامت افراد را تهدید می‌کند، به موضوع ورود نکرده و اقدامی از سوی دادستان صورت نگرفته است.

گروه اجتماعی_کافه حقوق: دود و آلودگی، نفس شهروندان را به شماره انداخته و بسیاری از افراد به‌ویژه در فصل پاییز و زمستان با مشکل تنگی نفس مواجه هستند.

در این سال‌ها دیگر تماشای آسمان آبی برای شهروندان تهرانی به رویایی دست‌نیافتنی تبدیل شده و گویی به دیدن آسمانی خاکستری عادت کرده‌اند. سال‌هاست دود، مه خاکستری، کاهش دید، بیماری‌های ریوی و… را به عنوان ملزومات زندگی شهرنشینی در ایران پذیرفته‌ و با آن‌ها انس گرفته‌ایم. زندگی در آلودگی هوا و تنفس ذرات معلق در حالی در شهرهای صنعتی به‌ویژه تهران جریان دارد که رعایت حقوق شهروندی، یکی از وعده‌های انتخاباتی دولت یازدهم مطرح بود؛ وعده‌ای که متاسفانه نه در دولت یازدهم و نه در دولت دوازهم نیز عملی نشد. هرچند رییس‌جمهور از منشور حقوق شهروندی در ۲۹ آذر سال گذشته رونمایی کرد اما رونمایی از این منشور هم نتوانست یکی از اساسی‌ترین حقوق شهروندان راکه همان استفاده از محیط زیست، هوا و آب سالم است، محقق کند.

هرچند درماده ۲ منشور حقوق شهروندی آمده است که شهروندان از حق زندگی شایسته و لوازم آن مانند آب بهداشتی، غذای مناسب، ارتقای سلامت، بهداشت محیط، درمان مناسب، دسترسی به دارو، تجهیزات، کالاها و خدمات پزشکی، درمانی و بهداشتی منطبق با معیارهای دانش روز و استانداردهای ملی، شرایط محیط زیستی سالم و مطلوب برای ادامه زندگی برخوردارند اما این حق برخورداری از هوا و محیط زیست که البته جزو حقوق مسلم شهروندان بوده، فقط در حد نوشته‌ای در منشور باقی ماند و تاکنون عملی نشده است.

تحمیل رنج بیماری و هزینه درمان به مردم

شهروندان شهرهای صنعتی و بزرگ درحالی مضرات آلودگی هوا را به جان خریده‌اند که بیماری‌های گوناگون از جمله امراض ریوی و تحمیل هزینه‌های گزاف درمان، آن‌ها را تهدید می‌کند. شهروندان شهرهای صنعتی حالا دیگر علاوه بر رنج بیماری از جمله آسم، تنگی نفس و امراض ریوی به ویژه سرطان ریه، هزینه‌های درمانی را که بسیار نیز بالاست، متحمل می‌شوند.

هزینه‌هایی که در بسیاری از موارد خانواده‌‌هارا به خط زیر فقر برده است .آلودگی هوا در حالی حقوق شهروندان را در سال‌های اخیر نقض می‌کند که در دولت های نهم و دهم، تیر پیکان آن متوجه بنزین‌های آلوده به سرب و ترافیک بود.

هرچند در دولت یازدهم مشکل بنزین‌های آلوده به سرب برطرف شد و بنزین‌های وارداتی با استاندارد یورو ۴ ظاهرا جایگزین آن شد اما با این وجود این بنزین‌ها نیز نه‌تنها آلودگی هوا راکاهش نداده بلکه همچنان شاهد سایه خاکستری آلودگی هوا برآسمان شهرها هستیم و تعداد روزهای سالم و پاک در سال به تعداد انگشتان دست‌ها نمی‌رسد و آلودگی هوا در اغلب روزهای سال مردم را رنج می‌دهد.

شرایط نامناسب خودروهای داخلی

خروج صنایع آلوده کننده از شهرهای بزرگ، یکی از موضوع‌هایی بوده که سال‌هاست مطرح شده و می‌تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد که با توجه به اینکه این صنایع سهم بالایی درآلودگی هوا دارند، خروج آن‌ها یا با کندی صورت می‌گیرد یا اینکه در مواردی عزم جدی در رابطه با این موضوع مشاهده نمی‌شود.

مساله دیگر نیز تولید خودروهای داخلی است که به موضوع آلودگی هوا دامن زده‌اند. کارشناسان مدت‌هاست که درزمینه خودروهای ساخت داخل و میزان آلایندگی آن‌ها، هشدارهای زیادی را داده‌اند اما همچنان شاهد تولید خوردهایی که هستیم که با محیط زیست سازگار نبوده و در آلوده کردن هوا نقش مهمی دارند.ابوالفضل خلخالی، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت،خودروهای قدیمی و بی‌کیفیت در حال تولید را مهم‌ترین عامل آلودگی هوای شهرها می‌داند و به ایسنا می‌گوید: در حال حاضر در صنعت خودروی اروپا استاندارد، آلایندگی یورو ۵ و یورو۶ اجرایی شده اما در داخل، خودروها همچنان با استاندارد آلایندگی یورو ۴ تولید می‌شوند؛ بنابراین استاندارد آلایندگی خودروهای تولیدی در ایران به‌روز نبوده و عقب‌تر از استانداردهای جهانی است؛ به همین دلیل خودروهای در حال تولید شرایط مناسبی از نظر میزان آلایندگی ندارند.

عدم ورود دادستان به موضوع آلودگی هوا

شهروندان سال‌هاست که گلایه‌های زیادی از آلودگی هوا دارند و این موضوع را می‌توان از افزایش مراجعه افراد به پزشکان به‌خصوص پزشکان متخصص ریه متوجه شد .صف‌های طولانی بیماران در مطب این پزشکان و بیمارانی که باید مدت‌ها در انتظار معاینه پزشک باشند، گویای این است که آلودگی هوا زندگی افراد را با مشکل مواجه کرده است. طبق قوانین، یکی از وظایف دادستان به عنوان مدعی‌العموم، ورود به موضوع جرم عمومی است. به‌عبارت دیگر، دادستان به عنوان حافظ جان و اموال مردم در صورتی که موضوعی جان یا اموال مردم را مورد مخاطره قرار می‌دهد، باید به موضوع ورود کرده و اعلام جرم کند اما متاسفانه در این سال‌ها که آلودگی هوا سلامت شهروندان را تهدید کرده و آن‌ها را به بیماری های گوناگون مبتلا کرده است، شاهد ورد مدعی‌العموم به این موضوع نبودیم که البته این جای سوال دارد که دستگاه قضا که همواره به دنبال احقاق حقوق شهروندان بوده و در این نیز مرارت‌های زیادی را متحمل شده است، چرا در رابطه با آلودگی هوا که جان وسلامت افراد را تهدید می‌کند، به موضوع ورود نکرده و اقدامی از سوی دادستان صورت نگرفته است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید