ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ | ۲۳:۲۳ ب.ظ
برگزاری دادگاه‌ها به صورت علنی قطعا موثرتر و بازدارنده تر است
معاون اول قوه قضائیه گفت: من اعتقادم این است که برگزاری دادگاه‌ها به صورت علنی قطعا موثرتر و بازدارنده تر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه سخنانش خطاب به دانشجویان گفت: شما رحیمی را مثال زدید و نحوه محاکمه وی را آما من از شما می‌پرسم آیا شما واقعا در جریان پرونده رحیمی هستید و این حرف را می زنید؟

وی ادامه داد: برخلاف آنچه می‌گویید رحیمی به جهت اینکه پول از کاندیداها گرفته محاکمه نشده است. زمانی که قانون جلوی ما را نگرفته بود دادگاه علنی برگزار می شد، قانون جلوی ما را گرفته است.

زمانی خود من دادگاه علنی را رسیدگی می کردم و از رسانه هم پخش می شد و به اعتقاد من دادگاه زمانی که علنی پخش شود بسیار موثر تر و بازدارنده‌ تر است.

اژه‌ای گفت: بارها به مجلس و هر جایی که دستم رسیده رقتم و خواستم دادگاه ها علنی برگزار شود چون من خودم جزو طرفداران سرسخت دادگاه علنی هستم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: من از شما دانشجوها کمک می خواهم و خودم هم کمک می کنم که این قضیه به شکل سابق اش برگردد و دادگاه علنی برگزار شده و حق پخش داده شود.

وی ادامه داد: در مورد پرونده رحیمی تا زمانی که قطعی نشده بود نمی توانستیم بیان کنیم بعد که قطعی شد عنوان کردیم.

اژه‌ای افزود: می گویند چرا دادگاه بقایی علنی نبوده است. قانون حتی دادگاه علنی که برگزار می شود اجازه پخش نمی دهد. ضمن اینکه تشخیص علنی یا غیرعلنی بودن دادگاه با قاضی است.

قانون جرایم سیاسی در تیرماه لازم الاجرا شد، ببینید چه اختیاراتی به قاضی داده شده، حتی در ماده ۵ این قانون عنوان شده اینکه جرم سیاسی است یا نه بر عهده قاضی است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از حرف ها این بود کسانی که فساد را افشا و دست مفسدین را رو می کنتد تحت تعقیب قرار می گیرند. ما بارها گفتیم همینجوری کسی تحت تعقیب قوار نمی گیرد مگر اینکه فردی شاکی شد و شکایت کرد که این حرف ها دروغ است. حالا دیگر نمی شود به شکایت رسیدگی نکرد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: خیلی وقت ها علیه فلان وزارتخانه حرف زدند. می گویند چرا رسانه ای ها را تعقیب می کنید؟ یک ماه پیش آمدند گفتند یکی از خبرنگاران خودش را منتسب به من (محسنی اژه ای) دانسته و ٢ میلیارد خواسته که مثلا موضوعات فلان بانک را افشا نکند.

آن دلال اصلی دستگیر شد حالا شما بگویید این بی عدالتی و برخورد با رسانه است یا برخورد با کسی است که به دروغ خود را منتسب به ما می داند.

اژه‌ای گفت: می گویند نشست های هفتگی کافی نیست من صد درصد قبول دارم که اطلاع رسانی قوه قضاییه ضعیف است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید