ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۷ ق.ظ
آیا مرد با داشتن همسر میتواند ازدواج مجدد نماید؟
آیا مرد با داشتن همسر میتواند ازدواج مجدد نماید ؟ و شرایط داشتن دو همسر برای مرد چیست و چگونه باید حکم دادگاه را بگیرد ؟؟ یکی از سوالات رایج که خانوم ها و اقایان زیادی از وکلا میپرسند این است که آیا مرد با داشتن همسر میتواند ازدواج مجدد نماید یا خیر ؟؟ در این مطلب به این موضوع میپردازیم و نظر قانون گذار ایران را در این باره برای شما بیان میکنیم.

در چه مواردی مرد میتواند دو همسر داشته باشد ؟

مطابق ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده مرد نمی‌تواند با داشتن زن ، همسر دوم اختیار کند مگر در موارد زیر :

?رضایت همسر اول

?عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف_زناشویی

?عدم تمکین زن از شوهر

?ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج

?محکومیت زن به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر

?ابتلاء زن به‌هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و ادامه زندگی زناشویی را غیر ممکن سازد

?ترک زندگی خانوادگی از طرف زن

?عقیم بودن زن

?مفقودالاثر شدن زن

ازدواج

✅ بنابراین:

✍️ مرد نمی تواند خودسرانه و بدون کسب اجازه از دادگاه و صرفاً با این استدلال که می تواند چهار همسر دائم اختیار کند ، مبادرت به ازدواج دوم نماید. بنابراین اگر شوهر ، به یکی از دلایل ۹ گانه فوق ، متقاضی ازدواج مجدد باشد باید دادخواستی به خواسته صدور حکم بر امکان ازدواج مجدد به طرفیت همسر اول خود طرح نماید. دادگاه نیز در جلسه رسیدگی زوجین را دعوت نموده و دلایل هر دو طرف را استماع و بررسی می نماید. اگر دلایل زوج که باید مبتنی بر ۹ بند مندرج در ماده ۱۶ حمایت خانواده باشد ، مستدل و مستحکم تشخیص داده شود در این صورت دادگاه با صدور حکمی اذن به ازدواج مجدد زوج با وجود داشتن همسر اول می دهد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید