ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۷ ق.ظ
آیا مرد با داشتن همسر میتواند ازدواج مجدد نماید؟
آیا مرد با داشتن همسر میتواند ازدواج مجدد نماید ؟ و شرایط داشتن دو همسر برای مرد چیست و چگونه باید حکم دادگاه را بگیرد ؟؟ یکی از سوالات رایج که خانوم ها و اقایان زیادی از وکلا میپرسند این است که آیا مرد با داشتن همسر میتواند ازدواج مجدد نماید یا خیر ؟؟ در این مطلب به این موضوع میپردازیم و نظر قانون گذار ایران را در این باره برای شما بیان میکنیم.

در چه مواردی مرد میتواند دو همسر داشته باشد ؟

مطابق ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده مرد نمی‌تواند با داشتن زن ، همسر دوم اختیار کند مگر در موارد زیر :

🔺رضایت همسر اول

🔺عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف_زناشویی

🔺عدم تمکین زن از شوهر

🔺ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج

🔺محکومیت زن به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر

🔺ابتلاء زن به‌هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و ادامه زندگی زناشویی را غیر ممکن سازد

🔺ترک زندگی خانوادگی از طرف زن

🔺عقیم بودن زن

🔺مفقودالاثر شدن زن

ازدواج

✅ بنابراین:

✍️ مرد نمی تواند خودسرانه و بدون کسب اجازه از دادگاه و صرفاً با این استدلال که می تواند چهار همسر دائم اختیار کند ، مبادرت به ازدواج دوم نماید. بنابراین اگر شوهر ، به یکی از دلایل ۹ گانه فوق ، متقاضی ازدواج مجدد باشد باید دادخواستی به خواسته صدور حکم بر امکان ازدواج مجدد به طرفیت همسر اول خود طرح نماید. دادگاه نیز در جلسه رسیدگی زوجین را دعوت نموده و دلایل هر دو طرف را استماع و بررسی می نماید. اگر دلایل زوج که باید مبتنی بر ۹ بند مندرج در ماده ۱۶ حمایت خانواده باشد ، مستدل و مستحکم تشخیص داده شود در این صورت دادگاه با صدور حکمی اذن به ازدواج مجدد زوج با وجود داشتن همسر اول می دهد.


آخرین مطالب